KULTUR

2013-05-10
Engagerade Gunnel årets Soberhjälte
2013-05-09
Seriefigurer utmanar alkoholnormen
2013-04-17
Almedalsdrinken i år med hallonsmak
2013-04-09
Fjärilspriset till Lotta Zetterqvist
2013-03-06
Memoarbok: Richards bjöd på kokain
2013-03-04
Tv-profil berättar om en överdos
2013-02-18
”Möjligt påverka EU i alkoholfrågan”
2013-02-03
recension/Narkotikabok med glidningar
2012-12-03
Avslöjare kring Quick-fallet prisas
2012-11-29
Drogkämpen Ove Rosengren död
2012-11-28
Kultur blir klivet vidare i livet
2012-10-25
Oscarsgala i drogförebyggande arbete
2012-10-10
Jubileumspris till drogforskare
2012-10-01
Radio Fri – ungas röst i etern
2012-09-27
Bokfesten igång igen
2012-09-19
Morgan Alling barnens kompis
2012-09-13
Pjäs om medberoende berör
2012-07-05
Professor Gabriel Nahas har avlidit
2012-06-20
Alkoholfri Almedalsdrink i sommar
2012-06-01
Peter Allebeck får drogforskarpris
 
 

Neil McKeganey får Bejerotspris

[bild] Neil McKeganey Foto: WFAD
Neil McKeganey Foto: WFAD

STOCKHOLM Sociologiprofessorn och drogdebattören Neil McKeganey från Skottland har tilldelats utmärkelsen Nils Bejerot Award for Global Drug Prevention.

Det tillkännagavs i samband med World Forum-konferensen i Stockholm.
Pristagaren kunde inte själv ta emot utmärkelsen på grund av sjukdom, men medverkade via Skype och uttryckte sin glädje över priset.

McKeganey initierade 1989 en etnografisk studie om hur unga människor började använda narkotika. Han studerade även drogmissbruk bland gatuprostituerade.
1994 grundade han ett center för missbruksforskning (CDMR) vid universitetet i Glasgow, som sedan ifjol är oberoende forskningscenter.

Man har bland annat studerat vilken effekt stora beslag har, hur missbruksvård på fängelser fungerar och substitutionsersättning i beroendebehandling. Hans slutsatser grundar sig på direkt kontakt med missbrukare och studier av droganvändning.

Riskfaktorer för att börja missbruka, processen att komma ur det och utveckla metoder för beräkna förekomst av missbruk är tre centrala ämnen i hans forskning. Han har även studerat drogers negativa effekter på familjer och samhällen. Och följt skademinskande strategier, exempelvis utdelning av metadon, och dragit slutsatsen att drogfrihet som mål är avgörande för att långsiktigt lyckas – både vid förebyggande och behandling.

I den heta brittiska drogdebatten har Neil McKeganey också märkts och ”liksom Bejerot, drar sig inte McKeganey undan en strid, utan i hela hans arbete lyser hans klarsynthet och engagemang för folkhälsa och allmän säkerhet”, står det i motiveringen.

Det är andra gången utmärkelsen i framlidne professor Nils Bejerots anda utdelas. Bejerot var socialläkare och forskare, vars teorier lade grunden för stor del av Sveriges restriktiva narkotikapolitik.



Utskriftvänlig sida.

 

 NAVIGATÖR


TEMA

World Forum...

...Against Drugs. Första WFAD -konferensen hölls i september 2008 i Stockholm. Den andra i maj 2010 och 21-23 maj 2012 anordnades ett tredje forum. Ett "joint statement" undertecknades av 5 länders regeringar.
Declaration , Speeches.


» Mexiko vill se global droglösning
» Drogfri barndom en mänsklig rättighet
» Brottsbekämpning och vård i Rio


Copyright © 1999 - 2013. Drugnews och skribenten. Upphovsrättskyddat material. Citera oss gärna, men ange källan! Drugnews använder s k cookies för att spåra om webbfrågor besvarats, samt för besöks- och användarstatistik. Cookies kan kopplas till datoridentitet, inte enskild individ.