Kristina är årets Soberhjältinna
Pristagaren Kristina Strömberg och förbundsordförande Anna Carlstedt
STOCKHOLM I samband med Folknykterhetens dag firades på Skansen i torsdags, så fick Kristina Strömberg från Sollefteå ta emot IOGT-NTO:s nyinstiftade pris Årets Soberhjälte.
Förbundsordförande Anna Carlstedt överlämnade blommor, diplom och en check på 25 000 kronor vid en ceremoni i gamla ordenshusets trädgård på Skansen.
Priset går till en person som ”utmärkt sig inom våra kärnvärden gemenskap, nykterhet och påverkan. En inspiration för hela rörelsen och hela det organiserade Sverige”, står det i motiveringen.
– Oj, det här var stort, oväntat och överväldigande, sade en rörd Kristina Strömberg, snart 72 år, till det lilla mediauppbåd som samlades kring henne efteråt.
Hon växte upp i nykterhetsrörelsen i Mölnlycke utanför Göteborg med sina organiserade föräldrar som hade blomsteraffär. Hon gick senare på rörelsen Wendelsbergs folkhögskola där hon träffade maken Olle och de flyttade så småningom till Västernorrland.
Kristina Strömberg utbildade sig till socionom och arbetade flera år som kurator och personalkonsulent på Sollefteå kommun. Och arbetade på fritiden i folkrörelsen och har skolat många unga medlemmar i IOGT-NTO, och med särskilt varmt hjärta arbetat i juniorverksamheten, Junis.
Samtidigt som barnaskaran vuxit i Junis i Sollefteå, så tycker hon det blivit lite svårare att engagera medelålders. ”Det är väl det där lilla glaset, som flera har svårt att släppa”, säger hon till Drugnews.
Men hon tycker samtidigt att det är lättare att nå ut med olika kampanjer, såsom ”Stor och liten” och årets ”Fest för alla”. Hon delar ut flygblad, värvar nya medlemmar, diskuterar och skriver insändare och ordnar författaraftnar. Numer är hon ordförande för IOGT-NTO i Sollefteå. Prispengarna tänker hon nog använda till en skön kontorsstol framför datorn, ler hon.
Denna Folknykterhetens vecka är temat alltså alkoholfria miljöer och fester. På hundratals ställen anordnas aktiviteter – träffar med lokalpolitiker, flygblad till allmänhet, möten och fester. I onsdags var det lunchdisko i Uppsala, nykter fest på lördag vid Klara i Stockholm och numer finns en Club Sober som ungdomar anordnar en gång i månaden.
– Man kan bli lite ”baknykter” ibland om man varit uppe hela natten. Men man minns vad man gjort och kan göra ännu fler roliga saker dagen efter, sade Oskar Jalkevik, distriktsordförande i IOGT-NTO, som talade på Skansen.
Apropå debatten om när krogar ska sluta servera alkohol på nätterna, aktuellt exempelvis i Göteborg, så tycker Jalkevik att frågan är fel ställd: Krogarna bör ha öppet hela natten, men servera alkoholfritt istället!
Kring gamla ordenshuset Brofästet serverades godtemplaredricka, kaffe och nybakt bröd. Barn ansiktsmålades, unga Michelle Danielsson, 15, sjöng och spelade gitarr (påminde mycket om folksångerskan Joan Baez) och det minglades i solskenet.
I huset anordnades ritualmöte med regler från 1920, så att besökare fick inblick hur ett logemöte förr kunde tilldra sig. Flera personer avgav nykterhetslöfte och invaldes med varning för ”tag er till vara för starka drycker”, ledda av logetemplare.
Förre kulturministern Bengt Göransson berättade hur möteslokaler förr var mer kvadratiska och ”icke-auktoritära” än nuförtiden för att man ”skulle se fler ansikten än ryggar”. Och i föreningarna var kvinnor och färgade välkomna redan på 1800-talet, vilket var viktigt för den demokratiskt utvecklingen.
På Skansen syntes norska flaggor överallt denna dag då Folknykterhetens dag sammanföll med såväl norska nationaldagen, Kristi himmelsfärds dag som stora metardagen.
Av Drugnews/Sven Liljesson
Publicerad: 2012-05-18 13:00
|