NYHETER

2010-09-02
» Allt fler får servera alkohol
» Ohly prövade droger som ung
2010-09-01
» Supande ökar utan Systembolag
2010-08-31
» Ligaledare gripen i Mexiko
» Sprutbyte öppnar i Helsingborg
» Beslag av falska läkemedel i Östafrika
» ”Lyckat arbete mot yrkeskriminella”
2010-08-30
» Överlevare i Mexiko åker hem
» Flera dömda i nätdrogshärvor
» Paris Hilton greps med kokain
2010-08-27
» Hon leder ny narkotikautredning
» Livligt när unga snackar drogpolitik
2010-08-26
» Pilot upptäckte stort cannabisfält
» Alliansen: höjd skatt på tobak och alkohol
» Bara var femte missbrukare får vård
2010-08-25
» Fler döda hittade i knarkvåldets Mexiko
2010-08-24
» Centern tvingade Federley ta drogtest
» Sju ton cannabis beslagtogs i Holland
2010-08-23
» Hassela inväntar utredning
» Unga ex-kriminella jobbar i polishuset
 
 

Ljus för knarkets offer

STOCKHOLM I torsdags genomfördes ljusmanifestationer på ett 30-tal orter i landet för att hedra narkotikans offer och deras anhöriga.

I Stockholm samlades ett hundratal personer på Sergels Torg (”Plattan”) för en minnesstund. 300 marschaller tändes symboliskt för de ungefär lika många dödsoffer illegala droger skördar varje år.

Samtidigt tändes ljus på ett 30-tal andra platser runt omkring i Sverige. Det var för tionde året som manifestationerna anordnas i samband med Allhelgonahelgen som även är ett stöd för en restriktiv narkotikapolitik.

– Ljusen här brinner för människor som stod oss nära och som dog av narkotikan, ikväll hedrar vi dem med en tyst minut, sade en av talarna, Ying Johansson från Smart Ungdom.

Ett dussintal frivilligorganisationer stod bakom manifestationen på Sergels Torg, tal hölls och deltagare och förbipasserande gavs möjlighet att stanna upp och begrunda. Mötet i Stockholm föregicks av ett seminarie om narkotikasituationen i landet, med temat ”internet och droger”.

De årliga manifestationerna arrangeras av bland andra Folkrörelser mot Droger, med IOGT-NTO, Riksförbundet narkotikafritt samhälle, Föräldraföreningen mot narkotika Stockholm, SMART, Sveriges Landsråd för alkohol- och narkotikafrågor, X-Cons, Anhöriga mot droger, Sveriges invandrare mot narkotika, Kris City, studieförbundet NBV, Stockholms Nykterhetsförbund, Motorförarnas helnykterhetsförbund.



Utskriftvänlig sida.

 

 NAVIGATÖR


 LÄS MER I DRUGNEWS

2004-11-01
» -Vi är alla medberoende!
2008-10-27
» Manifestationer för knarkets offer
2008-10-31
» Ljus tänds för narkotikans offer
 


Copyright © 1999 - 2010. Drugnews och skribenten. Upphovsrättskyddat material. Citera oss gärna, men ange källan! Drugnews använder s k cookies för att spåra om webbfrågor besvarats, samt för besöks- och användarstatistik. Cookies kan kopplas till datoridentitet, inte enskild individ.